GİRESUNDAN GELSİN
GİRESUNDAN GELSİN

Giresun dahilinde mevcut Fındık fiyatı dün itibarı ile yağlı 14,sivri 12 Lira idi.Bundan iki hafta önce yağlı 17,sivri 14.5 liradan alınırken; ne oldu da fiyatlarda bu derece düşüşler yaşanıyor. Hatta dahada düşeceği söyleniyor.

Birinci faktör okulların 9 Eylül pazartesi günü açılıyor olması. Yerleşik köy sakinlerelrine yurt genelinde oturan , 2 kat daha fazladan gurbetçi eklenerek kalabalıklaşmış bir Ağustos ayı çıkardık.Bu yerli hısım ve akrabalar daimi ikametlerine yollandılar. Elde avuçta biriken findıkları ederine bakmadan bir an önce nakite çevirdiler .

İkinci etmen bu sene fındık rekoltesi umulanin üstünde vuku buldu.Ağustos ayı içinde an az 10 kez Eynesil Giresun arasında gidip gelmelerim oldu.Görele ,Tirebolu, Espriye dahilinde yol boyu hacimli ve bereketli fındık harmanları vardı. Eski harmanlar kaldırılıyor ,yerlerine değişik kişilerce yenileri ekleniyor.Eylül ayının ilk haftası da aynı yoğunlukta devam ediyor.64 yaşının içindeyim.Sahilde bu denli bol fındıklı fındık harmanı görmedim.

Üçüncü faktör büyük tüccarların oynadığı oyun içinde oyun var gibi.

Şöyleki :Önce piyasaya dedi kodu yayıldı. "TMO üreticiden dönüm başına 50 kilo fındık alıyor "denildi. Yukarıda yazdım.Bu sene fındık rekoltesi yüksek. Çoğu üretici dönüm başına 200 kg ve üzeri fındık topladı.TMO böyle bir alım politikası oluşturursa üretici satamadığı fındığını mecburen tüccara verecek.

Dördüncü etmen ufak tüccar satın aldığı fındığın karşılığında parayı üreticiye peşin olarak veremiyor.Çünkü piyasadan satın aldığı ve fabrikalara teslim ettiği malının karşılığını zamanında fabrikalardan tahsilat yapamiyor . Fabrika tüccarı sallıyor, tüccar da üreticiye haftalık ,bazen de belirsiz gün veriyor. 20 gün veren tüccar var.Böyle bir uygulama bu zamana kadar yaşanmamış.

Bırakın 17 lirayı, piyasaya 14 liraya aldığı fındığın parasını peşin ödeyemeyen bir yapı hakim.Hatta parasızlıktan yüz kilo fındığı bile geri çeviren tüccar mevcut.

Ana başlıklarına kısaca değindiğimiz bu karışıklığı sadece TMO düzeltir.Dönüm başı uygulanıyor denilen kotayı kaldırdığını veya böyle bir dedikodunun yalan olduğunu ilan eder.Gelen fındığın tamamını satın alır.

Böylece fındık piyasasında oluşan fabrikatör tüccar arasinda dönen ince oyunu bozar.

Ureticimizin de yüzü güler.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI Tüm Yazıları >
yukarı çık